A miniszterelnök úgy véli, a Lego szellemét követi, ám Legoországban az emberek szomorúak, mert magukra hagyottak az álláskeresésben, és nincs pénzük húst venni.
Magyarország a Lego mintájára, jóformán teljesen azonos alapelemekből egy külön világot épített - mondta Orbán Viktor pénteken az MTI beszámolója szerint Nyíregyházán, a Lego új gyárának alapkőletételén. Sőt azt is mondta: "Mi a Lego szellemét követjük, nem azt az utat választottuk, hogy követjük a közismert sablonokat, hanem saját úton indulunk el mind a romok eltakarításában, mind az európai válságkezelésben”.
De mitől is más a magyar út? Ez nem derül ki világosan a tudósításból. Az egykulcsos adó bevezetésétől? Hogy már nálunk is egykulcsos adó van, mint Albániában, vagy Oroszországban? A szektorális adóktól? 2010 előtt is léteztek szektorális adók, az Orbán-kormány kreativitása abban állt, hogy újakat társított melléjük, illetve drasztikusan emelte a terhelést. Vagy hogy itt módosítják egységnyi idő alatt legtöbbször az ország alaptörvényét?
El kell viszont ismerni, van valami, amiben az Orbán-kormány rendkívül kreatív volt: csökkentette a munkanélküli segély időtartamát, miközben az új állás találásához szükséges idő növekedett. Ez valóban egyedi megközelítés.
Az Orbán-kormány kíméletlenül vágta vissza a szociális kiadásokat, az adó és bérpolitikájának hatásaként csökkentek a reáljövedelmek.
A legfrissebb KSH adatok szerint az összes háztartás csaknem egyhatoda (598 ezer háztartás) nem tudta megfelelően fűteni lakását, ezekben a családokban csaknem 1,5 millió ember él. Valamilyen közüzemidíj-tartozása mintegy 759 ezer háztartásnak volt az elmúlt 12 hónapban. Ezekben a háztartásokban él a népesség 23,9%-a. 2012-ben Magyarországon a lakosság közel harmada nem engedhette meg magának, hogy minden második nap húst fogyasszon. Egy váratlan, nagyobb összegű kiadást (60 ezer forint) a lakosság 73,4%-a (csaknem 2,8 millió háztartás) nem tud saját erőből megfizetni.
Orbán Viktor úgy véli, a Lego szellemét követi, de a szellemidézés mindeddig nem sikerült túl jól.
A Lego szellemét Dániában kellene keresni, ahol a Lego naggyá tudott lenni, ahol nem félnek befektetni az oktatásba, a humán tőkébe - ellentétben Magyarországgal. Most, amikor a Lego nagy és sikeres, már jó terep neki Magyarország is. Mármint bérmunkára, az olcsó magyar munkaerővel történő termeltetésre.
Érdekes volt a bejegyzés? Csatlakozz a Gazdpol blog és a Munka.org közös Facebook-oldalához